Prawdą jest, iż dzieci w wieku lat 10 nadal stale potrzebują uwagi rodziców, jednakże atencja z ich strony zmienia swój charakter. Dzieci w tym wieku nie wymagają już stałej opieki w trakcie karmienia, czy czynności higienicznych, natomiast pragną, by rodzic stał się swoistym przewodnikiem w odkrywaniu świata poza-domowego. Książki dla dziesięciolatka muszą być dobrane z rozmysłem, i to zarówno pod względem formy, jak i treści. Młody czytelnik, otrzymując do ręki książki dla 10 latka, może zróżnicować świat swych dziecięcych mediów, tak by nie był on wyłącznie oparty o formy cyfrowe.

Czy książki dla 10 latka mogą zintensyfikować jego rozwój?

O bezwzględnej wartości czytania książek napisano już całe tomy rozpraw naukowych, tak więc nie będziemy tu powielać znanych i udowodnionych prawd, które głoszą, iż czytając rozwijamy skrzydła wyobraźni, a mózg przyswaja znaki tekstu, by potem zbić je w zdania i wytworzyć nowy sens. To wszystko doskonale już teraz wiemy, nawet z wiedzy potocznej. Czytający mózg tworzy nowe połączenia neuronowe i dzięki temu umysł pracuje wydajniej. Niemniej częstokroć, nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż dla młodego, nawet jeszcze nie wkraczającego w dorosłość człowieka, istnieje wiele nie odkrytych jeszcze światów, wiele alternatyw. W dużej mierze od nas zależy, czy pozwolimy dziesięciolatkowi wyłącznie na bierne, a nie twórcze przyswajanie treści z takich mediów jak telewizja, czy coraz bardziej prymitywne serwisy społecznościowe. Książki dla 10 latka mogą stać właśnie jedną z takich, nie otwartych jeszcze w pełni alternatywnych ścieżek odkrywania otaczającej rzeczywistości. Dziewczynka lub chłopiec w tym wieku nadal są uczniami szkoły podstawowej, dlatego książki dla dziesięciolatka mogą stać się swoistym – bardzo zresztą potrzebnym – uzupełnieniem, sztywnych z natury i często zniechęcających szkolnych treści programowych.
Odpowiednio zaproponowane (jako rodzaj przyjemnej i wyciszającej rozrywki, a nie przykrego obowiązku) książki dla 10 latka, mogą stać się w niedalekiej przyszłości swoistym preludium, rozsadnikiem przyszłych pasji i zainteresowań. Dziecko, czytając pewne treści może rzecz jasna, zainteresować się, a to naukami przyrodniczymi, a to dziejami historycznymi. Poznając dany wycinek wiedzy poprzez popularnonaukowe książki dla 10 latka, młody odkrywca jest w stanie zatrzymać swoją uwagę na danej nauce, by potem przełożyło się to na wybór studiów lub profesji w dorosłym życiu.
Poza tym, niejeden psycholog dziecięcy i rodzic rozumieją, iż książka potrafi być instrumentem naprowadzającym dziecko na właściwie rozpoznawanie i definiowanie uczuć, w trudnym dla tego wieku, procesie identyfikowania emocji. Niejednokrotnie dzieci zdają sobie sprawę, iż czegoś doświadczyły w szkole, w grupie rówieśniczej, ale nie potrafią tego zdefiniować lub nawet nazwać. Książki dla dziesięciolatka, zahaczające o problemy i zdarzenia charakterystyczne dla tej grupy wiekowej mogą za pomocą przystępnej fabuły uzmysłowić dziecku, iż jego doświadczenia są czymś naturalnym dla całej rówieśniczej populacji.
Zabrzmi to banalnie, ale to właśnie słowa pomogą dziesięciolatkowi w procesie opisywania świata. Im więcej będzie on i ona czytać, tym bardziej rozbudowany będzie słownik, a postrzeganie świata będzie miało szerszą perspektywę. Dzięki czytaniu w tak młodym wieku, nasze spojrzenie na świat nie jest jednostronne i uproszczone. Jesteśmy dzięki temu bardziej otwarci i chętni w przyszłości do poznawania wiedzy w sposób już uporządkowany, naukowy.

Czy książki dla dziesięciolatka możemy czytać wspólnie z dzieckiem?

Jak najbardziej, książki dla 10 latka są kolejnym, świetnym narzędziem nadal budującym wzajemną więź i zaufanie dziecka do rodzica. Zaleca się, by czytać, gdy dziecko jest jeszcze na etapie rozwoju prenatalnego – słyszy wtedy miarowy, jednostajny i uspokajający głos mamy.
Czytanie wspólne, zwłaszcza książki dla dziesięciolatka, może przedłużyć wspólne, rodzinne chwile. Wcześniej przesiadywaliśmy godziny na podłodze, by z dzieckiem tworzyć budowle z klocków lub przy wspólnym stole razem kolorowaliśmy. Od małego dziecko nasze słuchało czytanych przez nas bajek lub oglądało z nami pierwsze książeczki z obrazkami. Teraz, gdy już nasze dziecko przeszło podstawowy kurs czytania i pisania z pierwszych klas szkoły podstawowej, przyszedł czas na książki dla 10 latka. By umiejętność czytania stała się swobodna, płynna i w miarę szybka, młody człowiek musi sam zasiąść do lektury. Niemniej, możemy go do tego zachęcić, przeglądając zakładkę książki dla 10 latka w serwisie hopdowody.pl i wybierając taka książkę, która sprawi przyjemność, zarówno rodzicom, jak i dziecku.
Dziesięciolatek nadal zdaje się poznawać świat wszystkimi zmysłami jednocześnie – to chwilowa pozostałość po wieku niemowlęcym i wczesnodziecięcym. Tak więc, dobrze by było, aby książki dla 10 latka nie tylko zawierały odpowiednią treść, ale by były wzbogacone o specyficzna szatę graficzna. Nie będą już książki dla 10 latka typowymi książeczkami dla trzylatka jedynie z prostymi kolorowymi obrazkami, jednakże druk musi być większy, niż w kilkusetstronicowych powieściach dla dorosłych, rozdziały krótkie, a koniecznym urozmaiceniem treści powinny być w miarę realistyczne ilustracje.
Czytając książki dla dziesięciolatka, stosujmy czytanie naprzemienne, tak by dziecko nie zniechęciło się, gdy będzie musiało samo dźwigać trud czytania. Róbmy przerwy, by porozmawiać o postępach fabuły, o wyborach bohaterów i odniesieniach do świata rzeczywistego. Obejrzyjmy wspólnie rysunki i ilustracje. Nie zdejmujmy jednak z naszego dziesięciolatka trudu i jednocześnie przyjemności śledzenia tekstu – niech również przeczyta kolejny rozdział w swoim tempie. Zauważmy, iż wspólna lektura książki dla 10 latka, to nie tylko pogłębienie więzi rodzica i jego dziecka, ale też aktywne ćwiczenie koncentracji i potrzebnej w szkole – umiejętności słuchania.

Wspólne czytanie książki dla 10 latka jedną z pomocy wychowawczych

Nie zawsze jako rodzice jesteśmy w pełni świadomi, iż czytanie książki dla 10 latka razem z nim, może w wydatny sposób wspomóc procesy wychowawcze. Książki dla dziesięciolatka, jak już wyżej wspomniano, za pomocą fabularnych wątków mogą służyć jako wzorce rozwiązywania konkretnych sytuacji, które dla młodego człowieka zdają się być problematycznymi. Książki dla 10 latka oferowane na współczesnym rynku wydawniczym zaraz po wydaniu znajdują się pod bacznym nadzorem nie tylko troskliwych rodziców, ale instytucji, które za główny cel mają pieczę nad rozwojem dzieci w wieku szkolnym. Tak więc, nie musimy się martwić o to, iż książki dla 10 latka będą nieodpowiednie pod względem treści lub nieadekwatne względem rozwoju dziecka.

Jakie książki dla 10 latka kupić, by zainteresować dziecko czytaniem?

Z całkowitym więc zaufaniem sięgnijmy po takie tytuły jak: seria „Rok w lesie”, czy „Ile waży astronauta”. Wyobraźnie naszego dziecka rozbudzą też takie pozycje jak: „Czy krowy jeżdżą do weterynarza?”, „Czy ogień boi się strażaka?”.
Dla chłopców i dziewczynek, którzy lubią stawiać przed sobą nowe wyzwania i które nie zniechęcają się łamigłówkami matematycznymi i prostymi zadaniami logicznymi, sklep hopdowody.pl przygotował serię „Geniusz w rodzinie”.
Natomiast, by przekonać się, iż książki dla dziesięciolatka z pewnością nie są nudne, trzeba koniecznie zajrzeć do kompletu książek poświęconych organizmowi człowieka. W pozycjach typu „Co się dzieje w środku” i „Co się dzieje na zewnątrz” zawarto ogrom wiedzy medycznej i biologicznej – podanej jednak w sposób przystępny.
Dziewczęta i chłopcy zainteresowani barwnym i zróżnicowanym światem społecznym z pewnością na dłużej skupią się nad książkami opisującymi poszczególne profesje. Na przyszłych biologów i botaników czekają książki dla 10 latka, skupiające się na świecie zwierząt egzotycznych, ptaków czy owadów.
Oferta książek popularnonaukowych, edukacyjnych oraz beletrystyki dla dzieci stale się powiększa. Śledźmy więc na stronie sklepu hopdowody.pl nowości wydawnicze, bowiem dostępne tam poszczególne tytuły są dopasowane do dzieci pod względem ich rozwoju i zaawansowania w sztuce czytania.